Banner partnerzy

Partnerzy programu

“Kurs jazdy na autostradę!
To coś na co wszyscy czekaliśmy”
Marek Kwiatkowski Kursant

Autostrada Wielkopolska SA

Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A. to spółki koncesyjne odpowiedzialne za budowę i utrzymanie autostrady A2 od Świecka do Konina. Dbając o kluczowe połączenie między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa-Berlin, Autostrada Wielkopolska zawsze priorytetowo traktuje aspekt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w postaci przemyślanej oraz regularnie ulepszanej infrastruktury, jak i w obszarze edukacji kierowców.

W lipcu 2021 roku Autostrada Wielkopolska zainicjowała Kurs jazdy na autostradzie. To innowacyjny program społeczno-edukacyjny, który jako pierwszy w Polsce odpowiada na realną potrzebę – brak przygotowania kierowców do podróży autostradą podczas kursów prawa jazdy.

Dzięki Kursowi jazdy na autostradzie kierowcy mogą zdobyć praktyczne i sprawdzone umiejętności pozwalające im czuć się pewnie oraz reagować we właściwy sposób w trakcie korzystania z tras szybkiego ruchu. Autostrada Wielkopolska zaprosiła do współpracy profesjonalne ośrodki szkolenia kierowców. Instruktorzy najpierw przygotowują kursantów teoretycznie, a następnie uczą ich jazdy po autostradzie i ćwiczą zachowania w sytuacjach nietypowych dla innych miejskich dróg. Kurs jazdy na autostradzie stale rozwija się, czego dowód stanowi dołączenie do programu ośrodków doskonalenia techniki jazdy, a tym samym poszerzenie grona uczestników nie tylko o przyszłych, ale również obecnych kierowców.

Kurs jazdy na autostradzie to jeden z przykładów realizacji edukacyjnej misji Autostrady Wielkopolskiej i jej troski o bezpieczeństwo drogowe. Przejawia się ona również w innych autorskich projektach, takich jak m.in. „Autostrada do Szkoły” czy „Bądźmy dla siebie bezpieczni”.

Autostrada Wielkopolska zapewnia tysiącom kierowców sprawne, komfortowe i przede wszystkim bezpieczne przejazdy – każdego dnia i na każdym kilometrze.

Instruktor kursu jazdy na autostradzie wraz z kursantem

AmberOne Autostrada A1

AmberOne Autostrada A1 partneruje programowi Kurs jazdy na autostradzie w ramach prowadzonej od 10 lat kampanii edukacyjnej Bezpieczeństwo, moje drugie imię. Priorytetowo traktując wszelkie aspekty bezpieczeństwa podróżnych, AmberOne aktywnie poszerza obszar realizacji kursów na województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Edukacja w zakresie specyfiki jazdy autostradami oraz praktyczne doświadczenie zdobywane już na etapie nauki jazdy: od prawidłowego włączania się do ruchu, przez zmiany pasów ruchu, właściwe sygnalizowanie manewrów, przez praktykę zachowywania minimalnej odległości pomiędzy autami, aż po zasady korzystania z Punktów Poboru Opłat oraz Miejsc Obsługi Podróżnych – to umiejętności nie do przecenienia.

Projekt Kurs jazdy na autostradzie wzbogaca edukacyjną misję AmberOne i wpisuje się w portfolio aktualnych autorskich projektów, w tym m.in. kampanię „Szanujmy SIĘ” i program lojalnościowy #ZdobądźSzacun, promujące szacunek, autorefleksję i współpracę kierowców w miejsce rywalizacji, lub akcję eventową „Licz Do Zera - czyli zero wypadków na Autostradzie” dotyczącą 4 najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, lub też akcję „Noga z Gazu – policz, bo warto” edukującą w tematach bezpieczeństwa oraz ekonomicznych i ekologicznych zysków z zachowania zasad EKOjazdy, policzalnych na stworzonym EKOkalkulatorze.

AmberOne Autostrada A1 serdecznie zaprasza do współpracy w programie Ośrodki Szkolenia Kierowców z województw pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Razem z Państwem chcemy umożliwić kierowcom zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale zwłaszcza doświadczenia praktycznego.

Autostrada A1

Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego autostrady finansowane są wyłącznie z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym.

Pobór opłat odbywa się na dwóch placach poboru: w Mysłowicach i Balicach. Połowa opłaty pobierana jest przy wjeździe, a druga połowa przy wyjeździe z płatnego odcinka. Za przejazd można zapłacić gotówką lub kartą bankową, ale zdecydowanie wygodniejszymi i szybszymi metodami są płatności automatyczne:

  • elektroniczny pobór opłat A4Go z urządzeniem pokładowym zainstalowanym na przedniej szybie auta. Urządzenie to można doładować impulsami, czyli opłaconymi przejazdami (prepaid), albo podpiąć do niego kartę płatniczą – opłata pobierana jest wówczas tuż po przejeździe przez bramkę autostradową (postpaid);
  • videotollling, czyli pobór opłaty na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej. Do videotollingu potrzebna jest tylko bezpłatna aplikacja ściągana na telefon. Kierowcy mają do wyboru kilka aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO i mPay. Aplikacje są też powiązane z kartami ORLEN Flota, z bankowością internetową, rozwiązaniami takimi, jak Yanosik i umożliwiają także podróże państwowymi odcinkami autostrad.

Kierowcy samochodów osobowych poza tym, że mogą korzystać z szybszych przejazdów przez specjalne bramki przeznaczone dla płatności automatycznych, to jeszcze płacą mniej o 2 zł na każdym placu poboru opłat. Informacje o dostępnych opcjach tańszego, szybszego i wygodniejszego płacenia za przejazdy metodami automatycznymi można znaleźć na stronie www.a4-szybko.pl

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. od lat organizuje i angażuje się w działania związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu na polskich drogach. „Kurs jazdy na autostradzie” jest kolejnym projektem z tego obszaru działalności spółki, realizowanym wspólnie z koncesjonariuszami autostrad A1 i A2.

Więcej o koncesjonariuszu i A4 Katowice-Kraków na stronie: www.autostrada-a4.com.pl

Autostrada Małopolska