FAQ, Najczęściej zadawane pytania - Kurs jazdy na autostradzie

Najczęściej zadawane pytania

Jest to program edukacyjny dla przyszłych i obecnych kierowców, który uczy bezpiecznego poruszania się po polskich drogach. Inicjatorem kursu jest Autostrada Wielkopolska SA. W 2023roku do grona partnerów dołączyli: Gdańsk Transport Company, zarządca koncesyjnego odcinka autostrady A1 Rusocin–Toruń, oraz Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca koncesyjnego odcinka autostrady A4 Katowice–Kraków.

Program opiera się na współpracy z ośrodkami szkolenia kierowców oraz ośrodkami doskonalenia techniki jazdy, których instruktorzy w praktyczny i przystępny sposób tłumaczą zasady poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Program skierowany jest do osób przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy. Realizacja jazd odbywa się w ramach kursu przygotowującego do egzaminu na prawo na koncesyjnych odcinkach autostrad A1 (Rusocin-Toruń), A2 (Świecko-Konin), A4 (Kraków-Katowice).

Osoby, które ukończyły kurs na prawo jazdy, a nie podeszły jeszcze do egzaminu i chciałyby zdobyć praktyczne umiejętności poruszania się po autostradzie również mogą skorzystać z programu. Realizacja jazd doszkalających odbywa się na koncesyjnym odcinku autostrady A2 (Świecko-Konin).

Kurs adresowany jest także do kierowców z uprawnieniami, którzy chcieliby doskonalić umiejętność jazdy po drogach szybkiego ruchu. Realizacja jazd doszkalających odbywa się na koncesyjnym odcinku autostrady A2 (Świecko-Konin).

Program jest bezpłatny dla wszystkich uczestników.

Kurs adresowany jest tylko do indywidualnych użytkowników.

Jazdy w ramach kursu odbywają się na koncesyjnych odcinkach autostrad A1 Rusocin–Toruń, A2 Konin–Świecko i A4 Katowice–Kraków. Są to odcinki obejmujące swoim zasięgiem województwa wielkopolskie, lubuskie, śląskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Aby dołączyć do programu, zarejestruj się na stronie https://kursjazdynaautostradzie.pl/rejestracja-student. Podczas rejestracji wybierz odcinek autostrady, w pobliżu której mieszkasz, a następnie swój ośrodek szkolenia kierowców (OSK). Jeśli Twojego OSK nie ma na liście, powiedz swojemu instruktorowi o Kursie jazdy na autostradzie. Dołączenie Ośrodka Szkolenia Kierowców do programu jest proste i możliwe na każdym etapie kursu na prawo jazdy. Pamiętaj, że według przepisów kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kat. B obejmuje 4 godziny jazdy poza terenem zabudowanym na trasie, na której dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 70 km/h. Partnerskie OSK realizują założenia „Kursu jazdy na autostradzie” właśnie podczas tych godzin.

Jeśli ukończyłeś/-aś kurs na prawo jazdy, ale egzamin jeszcze przed Tobą i zależy Ci na zdobyciu praktycznych umiejętności poruszania się po autostradzie, to na dodatkową jazdę doszkalającą możesz zapisać się w jednym z naszych partnerskich OSK z województw lubuskiego i wielkopolskiego – ich listę znajdziesz tutaj: https://kursjazdynaautostradzie.pl/kalendarz/rejestracja-kursant. Po tym jak podasz swoje dane kontaktowe, my zajmiemy się resztą. Jazdy doszkalające dla kursantów przed egzaminem dostępne są tylko na koncesyjnym odcinku autostrady A2 Świecko–Konin.

Jeśli jesteś już kierowcą, czyli masz prawo jazdy, i chcesz przećwiczyć wraz z instruktorem prawidłowe zasady poruszania się po autostradzie oraz drodze szybkiego ruchu, możesz skorzystać z jazdy doszkalającej w terminach widocznych w kalendarzu dostępnym pod linkiem https://kursjazdynaautostradzie.pl/kalendarz/rejestracja-kierowca. Jazdy doszkalające dla kierowców, którzy uzyskali już uprawnienia, dostępne są tylko na koncesyjnym odcinku autostrady A2 Świecko–Konin.

Jazdy doszkalające odbywają się w samochodach należących do ośrodków szkolenia kierowców lub ośrodków doskonalenia techniki jazdy.

Jeśli jesteś właścicielem OSK, możesz go zarejestrować pod linkiem https://kursjazdynaautostradzie.pl/rejestracja-szkola, wybierając koncesyjny odcinek autostrady A1 Rusocin–Toruń, A2 Konin–Świecko i A4 Katowice–Kraków, na którym chciałbyś szkolić kierowców. Po zarejestrowaniu się na stronie należy dopełnić formalności poprzez podpisanie umowy z właściwym koncesjonariuszem. Wzór umowy wysyłany jest drogą mailową po rejestracji na stronie. Podczas rejestracji OSK należy zarejestrować instruktorów, którzy będą brać udział w programie (trzeba podać ich adresy e-mail oraz utworzyć hasła, a następnie przekazać im dane, aby mogli się zalogować).

W kolejnym kroku należy przypisać kursanta do instruktora, korzystając z listy kursantów dostępnej w profilu. Każdy z kursantów uprzednio samodzielnie rejestruje się na stronie i zaznacza OSK, z którego usług korzysta. Po prawidłowej rejestracji konto będzie widoczne w panelu OSK, a tym samym będzie można przypisać go do instruktora.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy podczas rejestracji na stronie, prosimy o kontakt pod adresem mailowym: kontakt@kursjazdynaautostradzie.pl.

Jeśli prowadzisz OSK w województwach wielkopolskim, lubuskim, śląskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim lub pomorskim, dokonałeś zgłoszenia na stronie https://kursjazdynaautostradzie.pl/rejestracja-szkola, a Twojego OSK nie ma na liście, prosimy o kontakt pod adresem kontakt@kursjazdynaautostradzie.pl. Nasz dział techniczny udzieli wsparcia.