Autostrada
icon

Bezpieczne wakacje

Jazda autostradą może być przygodą samą w sobie. Jeśli masz czas – zatrzymaj się i zobacz ciekawe miejsca zlokalizowane w pobliżu Autostrady Wielkopolskiej.

Zanim wyruszysz w podróż

Przed dłuższą podróżą zadbaj o stan techniczny auta. Skontroluj poziom płynów eksploatacyjnych: oleju, płynu hamulcowego, płynu w spryskiwaczach czy chłodnicy. Samodzielnie możesz również sprawdzić ciśnienie w oponach, mając na uwadze dodatkowe obciążenie wakacyjnymi bagażami.

Upewnij się, że w aucie znajdują się wszystkie obowiązkowe elementy wyposażenia: trójkąt, gaśnica, czytelna i oświetlona tablica rejestracyjna, kamizelka odblaskowa itp. Warto pamiętać, że nawet podczas krótkiej podróży mogą spotkać nas niespodziewane zdarzenia lub wypadki, na które musimy być przygotowani. Dobrym nawykiem jest posiadanie dodatkowych elementów poprawiających bezpieczeństwo na drodze, takich jak apteczka pierwszej pomocy, dodatkowe żarówki i bezpieczniki czy zestaw narzędzi.

Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny sprawdź jakie elementy wyposażenia samochodu są w danym kraju obowiązkowe i upewnij się, że wszystko posiadasz.

Pakując bagaże do auta, koniecznie zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie. Do bagażnika chowamy walizki, duże torby i ciężkie sprzęty. Prawidłowe ułożenie bagaży zminimalizuje zagrożenia podczas gwałtownego hamowania lub wypadku.

Komu w drogę, temu czas!

Kierowca i pasażerowie na pokładzie – można ruszać! Pamiętaj o koncentracji. Niezależnie od tego, czy jedziesz autostradą czy inną drogą, musisz być nieustannie skupiony na drodze. Niezbędny jest do tego odpowiedni wypoczynek przed i w trakcie podróży, Podczas kierowania autem, niedozwolone jest oglądanie filmów, używanie telefonu komórkowego czy tabletu. Jeżeli chcesz uzyskać informacje na temat najbliższych zjazdów lub miejsc postoju na drodze, uważnie obserwuj znaki drogowe lub poproś o pomoc pasażera. Staraj się ograniczać dodatkowe bodźce, które mogą odwracać uwagę od bezpiecznego kierowania pojazdem.

Atrakcje turystyczne przy Autostradzie Wielkopolskiej

Korzystając z koncesyjnego odcinka autostrady A2, warto rozważyć przystanki lub dodatkowe punkty podróży znajdujące się w pobliżu.

Autostrada Wielkopolska przygotowała folder „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie”. Prezentuje on najatrakcyjniejsze miejsca, które warto odwiedzić podczas podróży. Czeka na nas między innymi: Szlak Wikliny i Chmielu, prowadzący przez Buk, Wąsowo i Nowy Tomyśl czy Szlak Zamków i Pałaców, rozpoczynający się w Poznaniu, a kończący w Puszczykowie. Do tego muzea, pałace, parki, zabytkowe budynki czy jeziora. Wszystko zebrane na czytelnych mapach, prowadzących krok po kroku od jednej atrakcji do kolejnej. Jazda autostradą może być ciekawą przygodą!

Folder znajdziesz na stronie Autostrady Wielkopolskiej : https://www.autostrada- a2.pl/corporate/csr/campaign/8